Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku biedrība “Tauta pret zemes baroniem”
Saeimas Juridiskās komisijas 2024. gada 8. maija sēdē tika skatīti Saeimā uz otro lasījumu iesniegtie priekšlikumi likumprojektam “Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”” (565/Lp14). Saeimas juridiskā biroja un atsevišķu deputātu iesniegtie ierosinājumi saturēja gan ieteikumus attiecībā uz piemērotāko servitūta veidu, gan likumiskās lietošanas maksas apmēra samērošanu ar uz zemes esošās būves lietošanas veidu, gan par parāda piedziņas vienkāršošanu un to saistītām izmaksām, gan arī ar zemes kadastrālo vērtību aktualizācijas ietekmi uz lietošanas maksas apmēru naudas izteiksmē.
Saskaņā ar Tieslietu ministrijas Saeimai sniegto informāciju dalītā īpašumā kopumā atrodas 206 600 būves, neskaitot inženierbūves, kas atrodas uz 68 900 citām personām piederošām zemes vienībām. No tām 3677 ir privatizētas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kurās atrodas 110 970 dzīvokļu, kas atrodas uz 7 354 citām personām piederošām zemes vienībām. Savukārt no Tieslietu ministrijas Saeimas Juridiskā komisijā iesniegtās prezentācijas[1] izriet, ka likumprojekts attiecas uz 300 tūkstošus dzīvokļu īpašumiem, kas ņemot vērā iedzīvotāju skaitu vienā mājsaimniecībā nozīmē, ka tas skars pat vairāk kā 300 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju.
Saeimas Juridiskas komisijas locekļiem tika iesniegts Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku biedrības “Tauta pret zemes baroniem”, kas pārstāv privatizēto daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekus dalītajos nekustamajos īpašumos, un Biedrības “Zemes reformas komiteja”, kas pārstāv zemes īpašnieku intereses dalītajos nekustamajos īpašumos, kopīgs paziņojums, kurā tiek uzsvērts abu pušu atbalsts dalītā nekustamā īpašuma izbeigšanai un norādīts uz aktuālā likumdošanas procesa nepilnībām un nepieļaujamo valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšanu[2]. Šai paziņojumā tika norādīts, ka nepastāv strīds, ka dzīvokļu īpašniekiem, maksājot par zemes lietošanu, būtu jāsaņem visi labumi no šīs zemes, bet valstij ir jāveicina dalīto īpašumu izbeigšana, zemi dalītajos īpašumos pievienojot būvēm.
Komisijas sēdē arī izskanēja deputāta aicinājums komisijai beidzot sākt pildīt Satversmes tiesas spriedumus dalītā īpašuma jomā un risināt jautājumu pēc būtības, kam piekrita gan privatizēto daudzdzīvokļu māju dzīvokļu, gan zemes īpašnieku pārstāvji. Komisijas locekļu uzmanība tika vērsta arī uz faktu, ka Satversmes tiesā jau vairākkārt ir skatīti jautājumi zemes nomas vai tās likumiskās lietošanas jomā, ikreiz atzīstot likumdevēja pieņemtās tiesību normas par Satversmei neatbilstošām, šo pagaidu risinājumu tā padarot mūžīgu.
Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku biedrības “Tauta pret zemes baroniem” pārstāvis vērsa Saeimas juridiskās komisijas uzmanību uz dzīvokļu un būvju īpašnieku problēmām, kas saistītas ar šobrīd likumā noteikto privatizēto dzīvokļu īpašnieku tiesību uz zemi dalītajos īpašumos apjomu jeb likumā norādītā servitūta veidu. Komisijas locekļiem tika noradīts, ka likumā nav skaidri definētas ne dzīvokļu īpašnieku, ne arī zemes īpašnieku tiesības, kas praksē noved pie bezgalīgiem strīdiem un neskaitāmām tiesvedībām, pat kriminālprocesiem. Norādāms, ka arī zemes īpašnieki atzīst, ka piedāvātie grozījumi nerisina pēc būtības iepriekš minētos jautājumus.
Minētais nozīmē, ka dzīvokļu īpašniekiem joprojām nebūs pilnīgas tiesības izmantot tiem lietošanā nodoto zemes gabalu, bet saglabāsies pienākums maksāt likumā noteikto maksu. Diemžēl Saeimas juridiskā komisija šo abu Saeimas sociālo partneru dalīto īpašumu jomā kopējo paziņojumu, tā pat kā Satversmes spriedumu lietā Nr. 2022‑02‑01 un tiesas secinājumus iepriekšējās līdzīgās lietās (2008-34-01, 2008-36-01 2010-220-01, 2017-17-01) ignorēja. Šāda aptuveni trīssimt tūkstošu iedzīvotāju un vēlētāju interešu ignorēšana nav izskaidrojama, nav pieļaujama un nav attaisnojama.
[1] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs14.nsf/0/578353D1875A6256C2258B08003F47CC?OpenDocument
[2] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs14.nsf/0/3513DC87C3FEBEE9C2258B160043BDF8?OpenDocument